Пт. Бер 31st, 2023

Український дипломат розповів про те, як у Туреччині дерусифікували Роксолану

Українська сторона добилася історичної справедливості – їй вдалося вилучити текст напису про нібито російське походження дружини султана Сулеймана І Роксолани біля її усипальниці в мечеті у Стамбулі. Тепер там зазначено, що вона – з українського Рогатина, повідомляє ВВС News Україна.

Нагадаємо, Роксолана або Гюррем Султан – українська дівчина, яка стала спочатку наложницею, а потім дружиною султана Сулеймана І.Україна надала аргументи

У посольстві України в Туреччині розповіли, що неточність в біографії Роксолани, яка розміщена біля її усипальні, минулого року помітив посол. Він одразу дав доручення зробити все для того, аби внесли зміни.


Запит до турецької сторони дипломати спрямували наприкінці минулого року. І вже після місяця консультацій Роксолана “стала” українкою.

“Турецька сторона швидко відреагувала на наше звернення та максимально оперативно вирішила усі формальності, за що ми їй дуже вдячні”, – розповідає прес-секретар посольства Богдан Коноплястий.

“Ми привели свої аргументи, посилаючись на відомі історичні джерела, в яких йдеться, що Роксолана походить з українських земель. Припускаємо, що турецька сторона також провела своє дослідження”, – каже дипломат.

Раніше у тексті мова йшла про те, що вона має “російське походження”, а тепер, розповідає Богдан Коноплястий: “Вона донька священика з Рогатина, який розміщений на території нинішньої України”.Володарка серця султана

Роксолана або Гюррем Султан – українська дівчина, яка стала наложницею, а потім дружиною Сулеймана І Пишного, султана Османської імперії. Історики вважають, що її ім’я – Анастасія (іноді – Олександра) Лісовська й походить вона із західноукраїнського Рогатина.

Ще в юному віці дівчину захопили в полон кримські татари та, ймовірно, продали у Стамбулі. А вже згодом, на думку істориків, її обрала мати султана або візир Ібрагім-паша, який міг подарувати дівчину Сулейману. Опинившись у гаремі українка стала коханою дружиною Сулеймана І.

Світлини (3): bbc.com

Дівчина отримала нове ім’я Гюррем та титул Хасекі-султан. Народила султану п’ять синів та доньку. Своїм коштом будувала мечеті, школи, караван-сараї та кухні у Стамбулі, Едірні, Єрусалимі, Мецці й Медіні. Посприяла сходженню на османський престол свого сина Селіма II. Про неї писали книги, складали пісні та знімали фільми.Спільні історичні дослідження

За словами Богдана Коноплястого, сьогодні українські дипломати в Туреччині сприяють дослідженням османських та українських архівів, що стосуються українсько-турецьких відносин. За останній рік вже вдалося віднайти будівлю, де була розташована перша дипломатична місія УНР в Стамбулі, а також могилу діяча уряду УНР Володимира Мурського.

“Зараз проводиться робота щодо започаткування діяльності українсько-турецької комісії з проведення спільних історичних досліджень”, – каже він.

Прес-секретар посольства України в Туреччині підкреслює, що для українських дипломатів у Стамбулі пошук історичних цікавинок став уже свого роду хобі.

“Це і не дивно, адже Туреччина надзвичайно багата на історичні та культурі пазли. Україна також багата на документальні та історичні пам’ятки, пов’язані з Туреччиною. Сподіваюся, що найближчим часом ми зможемо відкрити для себе багато досі невідомих сторінок нашої спільної історії”, – говорить Богдан Коноплястий.Головна світлина: we.org.ua.

iconНАШІ в Туреччині

НАШІ в світі у Facebook iconНАШІ в світі в Telegram НАШІ в світі в Twitter

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *