Як данці впорядковують власні відходи
У Данії громадяни масово добровільно сортують сміття. При цьому роблять вони це без будь-якого примусу, а лише з екологічних міркувань, хоча все ж іноді й заробляють на цьому гроші, пише портал “НАШІ” з посиланням на УНІАН.
До слова, загальна площа звалищ в Україні, за оцінками експертів, дорівнює площі Данії. А от в цій скандинавській країні без діла лежить лише 5% сміття. Решту переробляють або спалюють. Допомагають в цьому прості данці – своє сміття вони ретельно сортують і самостійно вивозять на спеціальні майданчики.
Журналісти на прикладі однієї данської сім’ї показали, як саме працює ця система. Так, сім’я Гансенів має в своєму будинку спеціальну кімнату, де вони сортурують сміття: тут окремі мішки для картону; сміття, придатного для спалювання; газети на переробку; скла; пластика; старого одягу; відерце для батарейок.
На кухні в родини є невелике відро для сміття, але воно лише для залишків їжі та речей, які не можна спалювати. Ці відходи вони викидають в бак біля будинку, за яким раз на тиждень приїжджає сміттяр. Решту ж сміття вони вивозять самостійно на спеціальну сортувальну площадку.
На самій сортувальної станцій для кожного виду сміття окремий контейнер – разом їх більше десятка. Слід зазначити, що сортування відходів у Данії добровільна і жодних штрафів за те, що хтось цього не робить, немає. Однак більшість населення без примусу і контролю сортує своє сміття.
Мешканці країни кажуть, що для них це не правило, а волонтерство. А тому вони сортують сміття через те, що піклуються про навколишнє середовище, а не тому, що їм хтось наказав. Привчають до цього і своїх дітей.
Функціонує система завдяки податкам і приватним інвестиціям, однак трохи підзаробити можуть і прості данці. Наприклад, якщо поміщати пляшки в спеціальні контейнери в супермаркетах – можна отримати якісь гроші, які при бажанні можна перевести на добродійність або забрати собі.
Нагадаємо, що з 1 січня 2018 року Україна взяла на себе зобов’язання сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для поховання і небезпечне. Про це йдеться в статті 32 Закону України “Про відходи”, до якої було додано відповідний пункт ще 2012 року. Втім, схоже, в Україні досі не створено належних умов для сортування сміття, а тому українці в більшості своїй ігнорують цю норму.
