Вт. Чер 28th, 2022

У Канаді презентували український документальний фільм “МІФ”

Режисери української документальної стрічки “МІФ” про життя та загибель Василя Сліпака, канадська прем’єра якої відбулась у Торонто 28 лютого 2018 року, Леонід Кантер та Іван Ясній відомі глядачеві співпрацею над фільмами “Добровольці Божої чоти” та “Війна за свій рахунок”. Вони обидва, до речі, були присутні на цьому першому показі “МІФу” в Канаді та відвідають усі наступні, яких у рамках туру заплановано 26 у 18 містах країни, пише Разом.

Цікавість торонтських глядачів до стрічки “МІФ”, присвяченій унікальній, водночас надзвичайно талановитій та героїчній особистості Василю Сліпаку, була настільки велика, що прем’єра пройшла при повному аншлазі, тому було заплановано додатковий показ фільму у Торонто 11 березня.

Стрічка, що створювалася впродовж 17 місяців, справляє сильне враження, яке важко відразу визначити, бо під час перегляду публіка в залі й плакала, й сміялися. Творці “МІФу” хотіли зробити його у жанрі комедії на знак шани до дуже веселої людини, якою був Василь Сліпак, проте зазвичай не може бути повноцінною комедією фільм, герой якого гине. Після прем’єри Орест Сліпак, який прибув до Канади, щоб взяти участь у турі фільму, сказав: “Мій брат Василь володів дев’ятьма мовами, і в якій країні не бував би, навколо нього завжди лунав сміх, тому сьогодні в цій залі, якби він був тут, ви б також сміялися”.

Леонід Кантер та Іван Ясній, помітивши подібність історії Сліпака до казки Джанні Родарі “Джельсоміно в Країні брехунів”, вирішили ввести у стрічку елементи мультиплікації, майстерно виготовлені художником, музикантом та лідером гурту “Ot Vintа” Юрієм Журавелем.

У “МІФі” надзвичайно багато до щему зворушливих моментів, як, наприклад, оці спогади Ореста Сліпака про свого брата Василя: “Він пізно почав говорити, але, коли почав, то відразу й заспівав. Він співав вдома, на вулиці, на оперних сценах, на майданах, під кулями в окопі. Він подарував людям все, що мав: своє життя, свою любов і свою пісню, яку я чую досі”.

Багато хто з глядачів, як і герої фільму – близькі Сліпаку люди, запитують себе, заради чого і чи не марною була ця жертва. Єпископ Української греко-католицької церкви Борис Ґудзяк у фільмі сказав з цього приводу: “Щира жертва… за людей, проти агресії, проти насилля… не буває марною… Трагедію його смерті треба бачити у контексті гри. І гра ця була щира і правдива”.

Після перегляду стрічки “МІФ” було надане слово режисерам, Оресту Сліпаку та представникам благодійної організації “Допомога Україні” – організатору всеканадського туру. Леонід Кантер, зокрема, наголосив: “Ми подали заявки на 40 різних кінофестивалів, перший серед них – Каннський у Франції. Загалом плануємо пропонувати фільм “МІФ” для представлення на 300 фестивалях. Нашу місію тепер вбачаємо у тому, щоб стрічку побачила широка публіка у світі”.

Орест Сліпак розповів, що 2018 року у Львові започатковано конкурс молодих вокалістів імені Василя Сліпака, який проходитиме щодва роки і носитиме статус міжнародного, а також що вже створено Фонд Василя Сліпака, який має на меті збереження його творчого та архівного спадку. З 29 червня по 1 липня щороку в Україні відбуватиметься музичний марафон пам’яті Василя Сліпака “Тихі дні любові і музика миру”. Цього року він відбудеться в Києві.

Руслана Вжесневська – голова благодійної організації “Допомога Україні” подякувала тим, хто працював над фільмом, спонсорам та всім присутнім за підтримку й закликала надалі допомагати Україні, тому що війна триває. Було також зазначено, що виручені від показів кошти призначені на лікування посттравматичного стресового розладу українських бійців, які повернулися з війни, та їхніх рідних.

Світлини (5): razom.media

Стрічка “МІФ” примушує кожного глядача замислитися над змістом, ціллю та вартістю свого життя, спонукає, поки живий і можеш, робити добро та приносити користь. Вона, безперечно, назавжди закарбується в пам’яті, як і її герой Василь Сліпак та його останні слова: “Розпливуся в тобі і буду вічно жити”. Саме про це, зокрема, сказав Леонід Кантер: “Герої житимуть, поки ми про них пам’ятаємо. Я дуже радий, що ви ніколи тепер не забудете Василя Сліпака. Дякую вам, що впустили його в своє серце!”

Оксана ПЛАТОНОВА, Разом, світлини – Микола СВАРНИК.

Наш канал у Telegram: t.me/nashisvit; наша сторінка у Facebook: facebook.com/nashisvit.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *