Пт. Бер 31st, 2023

Наша історія: Земляцтва українців у США

Портал “НАШІ” спільно із нашими партнерами порталом “БОРЩ” запускає новий проект “Наша історія”, присвячений історії української еміграції. В рамках проекту ми плануємо розглянути саме явище української еміграції, його причини та перебіг.

Сьогодні пропонуємо до вашої уваги четвертий матеріал проекту “Наша історія”

Земляцтва українців у США

Самоорганізація — це неспинний процес, який притаманний будь-якій громаді. Він починається з об’єднання родин, представників малої батьківщини, країн, і навіть суто мовних представників.

Українська еміграція в США у цьому сенсі спочатку почала об’єднуватися в земляцтва. Тобто люди, які прибули з близьких земель, стали консолідуватися. Звісно, це можна назвати  ініціативною групою, або своєрідними “гуртками за інтересами”. Але основним інтересом була територіальна належність. Адже земляцтва українців США виникають на спорідненості земляків, які збираються вечорами, на свята, обмінюються новинами, і таким чином у цьому “поєднанні рідних сердець” вони допомагають один одному, радять як вирішувати проблеми, обговорюють різні ситуації, ностальгують і відзначають свята.

Слід розуміти, що самобутні народи мали доволі сильні месседжі (свідомості та культурної належності) в розбудові таких товариств. Але вони використовувались винятково для розваг і відпочинку. Це ще не були політичні, чи навіть ідеологічні сили. Радше сказати розвиненні групи населення, які мають солідарність із земляками. Українці об’єднувалися в такі юридично нестатутні організації з тих самих громад, звідки вони прибули. Частіше – з території повіту.  Своєрідний заклик “Бійтеся байдужих!” допоміг тисячам сімей “нових американців” з українських теренів.

Після прибуття в нову країну вони допомагали адаптуватися новим землякам, як матеріально, так і морально. На вершині розквіту вони змогли отримувати газети чи книжки з рідного краю. Організовували спільні походи в чужі церкви. Вони ставили театральні вистави. “Свідомі” тягнули “темних”. Заможніші допомагали енергійнішим, але біднішим.

Одним із завдань українців у таких земляцтвах була ліквідація неписемності. Враховуючи значну кількість лібералів серед мігрантів, можна сказати, що саме ця ідеологія вирізняла українців із земляцтв еміграції перед Першою світовою війною.

Попри  невелику частку інтелігенції та духовенства, в таких умовах перші заробітчани зуміли усвідомити себе українцями, досягли успіхів у ліквідації неписемності, відстояли право на економічний розвиток. Саме такою були перші організації українців за океаном.

А якою була ж церковна організація? Про це у наступній статті.

Ростислав КАМЕРІСТОВ, БОРЩ.

Читайте нас у Telegram: t.me/nashisvit; у Facebook: facebook.com/nashisvit; у Twitter: twitter.com/Nashsvit.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *