Вт. Чер 28th, 2022

Історія життя Анни Гумінілович-Йонкер, жінки, яка витворила перше жіноче товариство в Канаді

Анна Гумінілович-Йонкер молодою дівчиною емігрувала з Калуша на Прикарпатті до Канади. Проте не просто не забувала про своє українське походження, а навпаки пропагувала його. Зокрема, жінка заснувала товариство канадійсько-українського жіноцтва. А також мала заможного чоловіка й витрачала величезні кошти на тогочасний український рух, пише UAМодна.

Народилась Анна Гумінілович у Калуші 1888 року. Її родина жила у Матіївці. Тоді це було передмістя Калуша. 

У 16 років Анна разом з батьками вирушила за кордон. Родина оселилась в Канаді 1907 року.

Тут Анна вивчала англійську, виконувала “чорну” роботу в готелях та ресторанах. А також швидко включилася до роботи в українських організаціях Канади.1914 року батьки Анни вирішили повернутися до Калуша. 26-річна Анна Гумінілович натомість залишилась у Вінніпезі. Тут вона одружилася. Проте не довго прожила з чоловіком, залишившись з двома дітьми й у досить нужденному становищі.

1918 року Анна Гумінілович вийшла заміж за знаного й заможного лікаря голландського походження Генрі Йонкера. Не зважаючи на дуже різне соціальне становище, він виявляв повагу до дружини: виховував її дітей як рідних, а також включився до підтримки українського руху.

Дім Йонкерів часто приймав активних українських діячів. Для прикладу, гостював у них і Євген Коновалець. Бували тут й канадські високопосадовці.Анна активно займалася меценатством, була членом Червоного Хреста і першою українкою, яка пожертвувала тисячу доларів на Український Червоний Хрест.

Саме ця юна жінка заснувала товариство канадійсько-українського жіноцтва. Воно тісно співпрацювало з тогочасними канадськими жіночими організаціями. Загалом, від товариства подали 700 протестів до Ліги Націй. Більшість — проти польського та російського тиску на українців.

Проте Анна Йонкер підтримувала український рух не лише словесно. Товариство збирало гроші для придбання зброї та для Української військової організації.

Анна Гумінілович була меценаткою української культури в Канаді. Вона організувала там концерт Соломії Крушельницької. Її родина також пожертвувала тисячу доларів інституту Петра Могили. Він досі діє як гуртожиток і культурний центр для українсько-канадських студентів. Жінка також брала участь у Міжнародних конгресах жінок у Відні та Нью-Йорку.

Анна Йонкер також відвідувала свою малу батьківщину – міжвоєнний Калуш: у 1922 та 1930 роках. Її рідний дім у Матіївці був калуською союзівкою. Щоправда, лише з 1938 до 1939 року.

На жаль, Анна Гумінілович-Йонкер прожила лише 47 років. В останні роки життя жінка важко хворіла.

За рік після смерті Анни про неї писали у газеті “Діло”:

“Анна Йонкер була для української спільності Канади її душею, чутливим сумлінням, товчком для безнастанного патріотичного змагання!”

Більше про новини української громади в Канаді читайте на сторінці у Facebook “НАШІ в Канаді”

Нас можна знайти у Facebook; Telegram; Twitter; Pinterest; VK; OK.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *