Пт. Сер 19th, 2022

Столиця Карла Великого та культурний центр Середньовічної Європи: Чим відомий Аахен

Останні кілька дні назва невеликого німецького міста Аахен стала надзвичайно актуальною для українського суспільства. Пов’язано це із зустріччю нашого президента Петра Порошенка із лідерами Німеччини та Франції Ангелою Меркель та Еммануелем Макроном, яка сьогодні відбувається саме у цьому містечку. Проте чому саме його було обрано для важливих геополітичних перемовин лідер трьох європейських держав? Можливо, справа тут полягає в історії та її символічності? Портал “НАШІ в світі” спробує у цьому розібратися.

Перші поселення на цій території відомі ще з часів Римської імперії, коли у І столітті римляни заснували на місцевих цілющих джерелах поселення Акве-Ґрані. До слова, Аахен досі славиться своїми термальними водами, через що місто навіть отримало право носити приставку Бад (Бад Аахен). До сьогодні місто вважається одним з найпопулярніших лікувальних курортів Німеччини.

Історичний центр Аахену. Світлина: Ілля КОНТІШЕВ, НАШІ в світі

Також Аахен завдяки своєму географічному розташуванню приваблює до себе туристів, які люблять гори та природу. Просто за кілька кілометрів від міста починається Національний парк Айфель. Він цікавий як з точки зору надзвичайної природної краси (неймовірні краєвиди, які відкриваються з місцевих схилів, гірські потічки та озера, природоохоронна територія букових лісів), так і географічних цікавинок. Тут, до прикладу, сходяться одразу три кордони європейських держав (Німеччини, Нідерландів та Бельгії), тут же розташовано й найвищу точку Нідерландів, з якої можна роздивитися кілька прикордонних міст всіх трьох країн.Проте ще більшої унікальності Аахену надає його Середньовічна історія. Адже це місто колись було центром Священної Римської імперії. За часів Карла Великого 807 року місто-курорт зі звичайної імператорської резиденції перетворилося на столицю. Карл І настільки полюбив цю місцевість, що не бажав покидати Аахен у справах свого правління, тож вирішив керувати державою звідси. Щоправда історики також пов’язують цей факт із хворобливістю імператора, який буквально днями не покидав лазні із цілющими водами.

Статуя Карла Великого на території Аахенського собору. Світлина: Ілля КОНТІШЕВ, НАШІ в світі

Саме на час правління Карла Великого припадає найбільший розквіт Аахена: ведуться масштабні будівельні роботи, створюється сучасний вигляд історичної частини міста, до міста з усієї імперії звозять усіх найвідоміших науковців та митців, творяться й міські легенди. Місто стає центром та уособленням Каролінзького Відродження.

Трон Карла Великого в Аахенському соборі. Світлина: Ілля КОНТІШЕВ, НАШІ в світі

Вдячні мешканці й до сьогодні пам’ятають про Карла Великого – він вважається святим покровителем міста. Повсякчас прогулюючись Аахеном натрапляєш на згадки про часи його правління – у назвах вулиць, в зображеннях на вивісках, на сувенірній продукції.

До слова, після своєї смерті 814 року Карл Великий був похований в Аахенському соборі, його труна й досі перебуває в приміщенні храму й кожен охочий може особисто вклонитися великому імператору.

Труна Карла Великого в Аахенському соборі. Світлина: Ілля КОНТІШЕВ, НАШІ в світі

Зазначимо, що після смерті Карла Великого Аахен тривалий час ще лишався місцем коронації імператорів Священної Римської імперії. Востаннє така процедура відбулася 1520 року, коли на трон було освячено Карла V.Тож констатуємо, що свого часу Аахен й справді був європейським центром культури, політики та освіти. А на початку Нової ери Аахен став ще й інформаційним центром – саме звідси бере свої початки нині відоме в усьому світі інформаційне агентство Reuters.

Відео: Kontishev.in.ua

Нині місто поволі відновлює втрачену колись популярність, а завдяки сьогоднішнім подіям ще й повертається на геополітичну мапу світу.

Тож не виглядає дивно, а швидше символічно, що саме Аахен голови трьох держав обрали собі за місце зустрічі для вирішення важливих питань. Можливо, таким чином Ангела Меркель показує, що вона лишається головною у Старому Світі, за прикладом своїх попередників із Середньовіччя?Не забуваймо також, що Карла Великого вважають засновником Німеччини та Франції, які в часи його правління перебували в єдності. Тож можна припустити, що ми є свідками нового потужного наддержавного об’єднання Франції та Німеччини? В якому безпосередньо бере участь президент України. Лишається питання – у якості кого? Свідка, партнера чи васала?

Книжкова крамниця Аахену. Світлина: Ілля КОНТІШЕВ, НАШІ в світі

Ілля КОНТІШЕВ, НАШІ в світі

Нас можна знайти у Facebook: facebook.com/nashisvit; Telegram: t.me/nashisvit; Twitter: twitter.com/Nashsvit; VK.com: vk.com/nashisvit.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *