Пт. Бер 31st, 2023

“Et si tu n’existaispas”: сьогодні видатному співаку українського походження Джо Дассену мало б виповнитися 80 років

Сьогодні, 5 листопада, виповнюється 80 років із дня народження видатного французького шансоньє українського походження Джозефа Айри Дассена, більш відомого як Джо Дассен, пише портал “НАШІ в світі”.

Народився майбутній легендарний музикант у Нью-Йорку в родині емігрантів з України. Дід Джо по батьковій лінії Шимон Доцин (Семюель Дассін) був із Кам’янця-Подільського, а прадід Мойше Вольф й прабабця Злата Ґольдштейн – із Сатанова (нині – Хмельницька область); дід по материній лінії Луїс Лаунер (Луїс Лонер) походив з Бучача.Батько Джо Дассена – Жюль Дассен – на час народження хлопчика був актором театру, пізніше – асистентом Альфреда Гічкока. Кінематограф став головною пристрастю Жюля й незабаром він здобув славу талановитого режисера зі світовим ім’ям та яскравого представника жанру нуар. Найвідоміші його роботи – “Оголене місто”, “Ніч та місто” та “Ріфіфі”. За останню стрічку Жюль Дассен отримав нагороду Каннського кінофестивалю за кращу режисуру.

Матір Джо Дассена – талановита скрипалька Беатріс Лонер-Дассен. Після одруження із Жюлем покинула кар’єру й займалася вихованням дітей. Окрім старшого Джо в родині було ще дві дівчинки – Рішель (1940 року народження) та Жюлі (1945 року народження).

Світлина: wikipedia.org

До 1940 року родина Дассенів проживала у Нью-Йорку. Проте через пристрасть Жюля Дассена – кінематограф – мала перебратися до Лос-Анджелеса, де він отримав контрак від студії “Metro-Goldwyn-Mayer”. В Лос-Анджелесі Джо Дассен з родиною провів ще 10 років.

1949 року Жюль Дассен потрапив до “чорного списку” як прибічник комуністичної ідеології. Контракти закінчилися й працювати далі в США стало не просто складно, але й небезпечно. Родина вимушено покидає США й перебирається до Франції.Попри те, що родина оселилася у Парижі, сина Джо відсилають навчатися до Швейцарії – у престижний коледж Institut Le Rosey. Вже 1951 року Джо їде навчатися до Італії, 1953 року вступає до міжнародної школи у Женеві, а 1954 року вирушає до Ґренобля здобувати ступінь бакалавра. У 16 років Джо Дассен – красивий юнак з “бісиками” в очах, вільно спілкується трьома мовами, усі іспити складає мінімум на “добре”. Крім цього Джо захоплюється спортом, тож має відповідну фігуру.

1955 року в житті Джо Дассена починається важкий період – його батьки розлучаються. Юнак важко переживає їх розрив, тож вирішує відволіктися, повернувшися до США. Тут він вступає до Мічіганського університету з наміром вивчати медицину. Після трьох років навчання Джо розуміє, що не переносить вигляду крові, через що переводиться на етнологію. Після закінчення магістратури майбутній музикант певний час читає в університеті лекції.

Саме під час навчання у Мічіганському університеті Джо захоплюється музикою. Разом зі своїм університетським приятелем Аленом Жиро він виконує пісні Жоржа Брассенса. Джо співає та грає на гітарі в університетському кафе, заробляючи по $50 за вік-енд.Перша популярність приходить до Джо разом із першим коханням. 13 грудня 1963 року на одній з вечірок Дассен зустрічається із Маріз Массьєрою, яка в майбутньому стане його першою музою та дружиною. І саме з її подачі про талант Джо Дасенна почув увесь світ – у жовтні 1964 року дівчина таємно надіслала записи голосу Джо на одну із студій звукозапису. Професіоналам припала до душі манера Дассена, тож вже у грудні того ж року він починає записувати свій перший альбом.

Варто зазначити, що до цього часу Джо Дассен мав намір пов’язати свою долю з акторською кар’єрою. Він встиг знятися у декількох стрічках, включно із “Леді Л.” з Софі Лорен та Полом Ньюманом у головних ролях. Спів для Джо був лише розвагою.

Перший альбом Джо Дассена популярності не мав. Він вийшов тиражем у тисячу примірників, проте майже не продавався. Попри це студія CBS вирішує продовжити співпрацю із музикантом. Другий альбом – тиражем уже в дві тисячі примірників – також не знайшов свого слухача. У репертуарі артиста – переважно франкомовні адаптації зарубіжних хітів. Проте публіка не оцінила роботи ані Джо, ані оркестру, ані компанії, задаючись головним питанням – навіщо перекладати іноземні пісні.

Джо вирішує не відмовлятися від обраного шляху. Натомість він береться ретельніше підбирати репертуар. Тож вже 1965 року випускає третю платівку, яка врешті приносить йому успіх. Диск розійшовся тиражем у 25 тисяч примірників, а композиція “Bip Bip” починає лунати з усіх радіо-приймачів.

 

Відео: Fernando Hereñú AKA pulpo

Далі кар’єра Джо Дассена різко здіймається вгору. Один за одним виходять альбоми, пісні стають хітами… Публіка полюбила елегантного співака з унікальною манерою виконання та низьким оксамитовим голосом.1969 року Дассен випускає в світ чергову платівку, головним хітом якої стає пісня “Les Champs Élysées”. Пісня моментально стає загальновідомою та популярною, додаючи до армії прихильників музиканта ще більше людей. На цей час про французького співака українського походження знають вже далеко за межами не лише країни, але й Європи. Його слухають в Африці, на його концерти в Канаді квитки розлітаються моментально.

Відео: fritz5134 

У травні 1972 року виходить мегапопулярна композиція “Taka takata”. Вона одразу ж заполонює серця шанувальників музики як у Франції, так й в Німеччині. Зокрема, в останній вона входить до 50 найпопулярніших пісень.

Відео: Doritos Byritos

Попри зростання популярності, особисте життя Джо не було райдужним. Він сім років прожив у, здавалося б, щасливому шлюбі з Маріс Массьєрою, проте після того, як 1973 року в подружжя народжується син Джошуа, все йде не за планом. Дитина народилася серйозно раніше строку й померла за п’ять днів. Шлюб розклеюється й 1977 року подружжя остаточно розлучається.

В цей час кар’єра талановитого співака триває. 1975 року в світ виходить найвідоміша, напевно, пісня Джо Дассена – “L’ete Indien”. Основою для композиції стала пісня маловідомого італійського гурту “Albatros” “Africa “. До слова, до Джо Дассена цю пісню виконував навіть Тото Кутуньйо, проте у його виконанні вона також не здобула популярності.Коли ж композицію переклали французькою, то вона у виконанні Дассена моментально стала популярною по всьому світу, включно з Америкою та СРСР. В самій Франції пісня посіла першу позицію з продажів. Пізніше Джо Дассен навіть записав її різномовні версії італійською, німецькою та іспанською. 

Відео: Mi3o Channel

Наприкінці 1975 року Джо Дассен випускає ще один свій безсмертний хіт – композицію “Et si tu n’existaispas”, яка чарує слухачів своєю мелодійністю й до сьогодні. Далі хіти йдуть один за одним – “Salut”, “Ilfautnaitre a Monaco”, “Ca va pas changer le mond”, “A toi”…

Відео: Михаил Михайлов 

1978 рік стає поворотним у особистому житті співака. Він одружується із Крістін Дельво, яка народить йому двох синів – Джонатана (1978 року) та Жюльєна (1980 року). Одразу після народження другої дитини Джо подає на розлучення й через суд домагається права на опіку над дітьми. Причиною послужили алкоголізм та пристрасть до наркотиків, на які страждала Крістін. Їй навіть вдалося тимчасово долучити до своїх розваг із небезпечними речовинами чоловіка, який був на вершині популярності, проте Джо вчасно взяв себе у руки.

Насправді розлучення далося Джо Дассену вкрай складно. Він справді кохав Крістін, тож гіркоту втрати коханої людини намагався замінити на ще інтенсивніший темп роботи. В результаті це також негативно сказалося на його здоров’ї – в співака почалися проблеми із серцем.

На початку липня 1980 року просто під час концерту в Каннах Джо Дассен втратив свідомість. Його доставили до шпиталю, де він пробув до кінця липня. Після цього випадку співак вирішив взяти невелику відпустку й вирушив на Таїті. Під час пересадки між літаками в Джо Дассена знову стався напад.20 серпня під час обіду в ресторані в співака стався фатальний напад, після якого реанімувати його вже не вдалося. Лікарі “швидкої” кілька разів запускали його серце дорогою до шпиталю, проте всі їх зусилля виявилися марними.

Співака поховали 27 серпня на цвинтарі “Hollywood Forever” у Лос-Анджелесі поруч з могилами його бабусі та дідуся. Джо Дасенну був лише 41 рік…

Світлини (4): 24smi.org

Головна світлина: 24smi.org.

Ілля КОНТІШЕВ, головний редактор порталу “НАШІ в світі”

iconНАШІ в США iconНАШІ у Франції

НАШІ в світі у Facebook iconНАШІ в світі в Telegram НАШІ в світі в Twitter

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *