Сб. Чер 3rd, 2023

“Відчуття апокаліпсису”: українка повернулась з Китаю й розповіла про жахи блокованої країни

Херсонська гімнастка та єдина українка, яка виступає у китайській філії “Cirque du Soleil”, Юлія Рудєва після кількох спроб таки змогла повернутися додому в Херсон з практично заблокованого Китаю. Безсонні ночі в аеропорту, скасовані просто перед вильотом рейси, постійний страх спілкування і заблоковані у своїх квартирах люди – про це й не тільки Юлія розповіла кореспондентам Суспільного.

В аеропорту Херсона дівчину зустріли мама Ірина та журналісти.

UPD. Одинадцять днів дівчина провела в Об’єднаних Арабських Еміратах, де здала усі аналізи. Вони підтвердили, що Юлія абсолютно здорова і не є переносником жодних вірусів. Також завтра спортсменка має намір звернутися до херсонських медиків і повторно здати необхідні аналізи.Спортсменка Юлія Рудєва повернулася із Китаю до міста Херсон. Дівчину, яка прилетіла рейсом "Стамбул – Херсон", зустрічають в аеропорту.

Опубліковано UA: ХЕРСОН Понеділок, 17 лютого 2020 р.

Рейсом зі Стамбула Юлія Рудєва прибула додому після добровільного карантину в Об’єднаних Арабських Еміратах. Перші слова дівчини: “Нарешті я вдома! Ці рідні літери: ХЕРСОН!”

– Я так зраділа, коли побачила з ілюмінатора ці зелені квадратики наших херсонських полів. З’явилось це відчуття – нарешті я вдома. Одразу видно, ще з неба, які ми працьовиті люди. Навіть якщо порівнювати зі Стамбулом – там злітаєш і бачиш в ілюмінатор тільки якісь будинки, далі – море. А тут і річка, і поля поорані, різнокольорові квадратики. Дуже скучила за Україною, за Херсоном, за рідними. Я не була вдома вже півтора року!– Розкажіть, будь ласка, як Ви опинились у Китаї. І як Вам вдалося потрапити до “Cirque du Soleil”.

– Для будь-якого акробата, гімнаста робота в “Cirque du Soleil” – це мрія. Це як для будь-якого спортсмена потрапити на Олімпійські ігри.

Почалося все десь півтора роки тому. Я тоді працювала в одному шоу в Об’єднаних Арабських Еміратах. Мені на електронну пошту прийшов лист з повідомленням про те, що в китайську філію “Cirque du Soleil” потрібні батутисти. Це саме мій профіль. Я вирішила подати заявку, хоча, якщо чесно, не дуже вірила в успіх. І раптом мені практично одразу приходить відповідь: “Ви нам підходите. Збирайте речі!”

Я навіть не повірила – настільки це було неочікувано. Спочатку треба було пройти чотиримісячне навчання в Канаді, адже там розташований основний відділ цирку. Це були щоденні тренування, навчання – ми повністю ставили нове шоу з нуля. Далі – контракт і переїзд до Китаю. Там також все почалося з щоденних виснажливих тренувань та репетицій – з 10-ї ранку й до 10-ї вечора. А далі – виступи. І от вона – мрія здійснилася. Наша філія базується в невеличкому, за мірками Китаю, місті Ханчжоу, там нараховується лише 10 мільйонів осіб. Але на кожен наш виступ приходить повна зала.Окрім того, я записалася на курси китайської мови – двічі на тиждень. Без знання мови в Китаї дуже складно – місцеві практично не володіють англійською. Для того, аби навіть сходити скупитися у магазин, треба вивчити хоча б якісь базові фрази.

– Не страшно було переїжджати до незнайомої країни? Інша культура, інша кухня, інше світосприйняття…

– Якщо чесно, то я трохи побоювалась. Пристосуватися до їх штибу життя важко. Першим шоком була кухня – в них набагато нижчий рівень якості продуктів. Я досі так й не навчилася їсти китайську кухню – завжди готую для себе сама. Також важко було звикнути до їх культурних особливостей. Але з цим я впоралась. Тільки от вже зараз, після того, як почалась епідемія, я знову почала звертати увагу на таку особливість у їх спілкуванні – розмовляючи з іншою людиною, китаєць підходить до неї просто впритул. А в ситуації, що склалась, це доволі небезпечно, адже ніколи не знаєш, чи здорова ця людина. Тому останнім часом я намагалась взагалі не спілкуватися без зайвої потреби з іншими людьми.

“Розмовляючи з іншою людиною, китаєць підходить до неї просто впритул”

До речі, не всім вдається адаптуватися до життя в Китаї. У мене кілька колег таки кинули роботу, зібрали валізи й поїхали. Тут, напевно, ще й від психології самої людини залежить, від її світосприйняття, відкритості до нового.

Особисто я завжди налаштовую себе на те, що в кожній країні я маю почерпнути для себе якомога більше – вивчити, мову, культуру, дослідити кухню. Я жила і працювала в різних країнах, наразі володію вже десятьма мовами: якусь знаю краще, якусь – на базовому рівні, якусь вже й підзабуваю. В іноземній мові важливий аспект – практика. Якщо довго якоюсь мовою не послуговуєшся, то вона витирається з пам’яті.– Як Ви дізналися про спалах в країні епідемії коронавірусу?

– Це був насичений робочий період – саме переддень китайського Нового року. Нас запросили у Пекін виступити на національному телебаченні в новорічному шоу. Ми дуже раділи – найпопулярніший канал, трансляція наживо, можливість показати себе, виступити разом із китайськими зірками та колективами, які представляють різні держави світу. Все відбулося на вищому рівні, ми в захваті.

І от наша трупа сідає в літак, ми вже летимо додому в Ханчжоу. Це було десь 19-го або 20-го січня. І тут ми дізнаємося, що в Китаї оголошено епідемію якогось вірусу. Як виявилося, спалахнула вона ще наприкінці грудня 2019-го року. А повідомляють нас практично за місяць по цьому! Ми ж були в Пекіні, де просто неймовірно висока можливість була захворіти, адже це й так дуже велике місто з великою кількістю населення, так ще й китайці з усієї країни злітаються в пекінський аеропорт, пересідаючи на інші рейси по всьому світу. На щастя, нас тоді ця небезпека оминула.

Ми повернулися додому. Тоді ще ніхто нормально не розумів, з чим ми зіштовхнулися і наскільки цей вірус небезпечний. Наше шоу тривало, ми продовжували виступати, до нас продовжували ходити глядачі. Щоправда, вже не так багато, практично всі у залі сиділи з медичними масками на обличчях. В нас скасували певні номери, в яких актори безпосередньо контактували з глядачами, але самі виступи тривали.І от одного дня, десь за тиждень після виступу в Пекіні, увечері після нашого чергового шоу роботодавець збирає нас на екстрене засідання і повідомляє, що в країні надзвичайний стан через епідемію. Нас зібрали об 11-й вечора і спілкувалися ми десь до 1-ї ночі. Нас повідомили, що шоу тимчасово закривається на місяць і нам наполегливо рекомендують найближчий тиждень взагалі з дому не виходити. Виявилося, що в державі оголосили карантин – у вісімнадцяти провінціях, розташованих довкола Уханя. А наше місто лежить за вісім годин на автомобілі від нього. За китайськими мірками це дуже близько. І так ми виявились заблокованими в своїх будинках.

“Нас зібрали після виступу і повідомили, що в країні надзвичайний стан через епідемію”

– Тобто, Ви взагалі не могли виходити на вулицю?

– Перші кілька днів я й не мала такого бажання. Почало з’являтися дуже багато інформації про цей вірус, про справжні його масштаби. Влада ввела жорсткі обмеження по всій країні, і ледь не щодня все ставало серйознішим. Нас спочатку охопив страх, паніка – ми не знали, що робити. Коли почали закінчуватися продукти, то довелося таки іти в магазин – а там пустка. Людей на вулицях практично нема, в магазині – один-два продавці, клієнтів нема. Продуктів теж практично не лишилось. Відчуття якогось апокаліпсису.

Стало ще страшніше, коли наш роботодавець почав нам щоденно надсилати нові зведення по кількості хворих і людей, які захворіли за останню добу. Там цифри дуже високі, й вони набагато вищі, аніж ті, які подають в засобах масової інформації. Напевно, офіційна держава спеціально занижує показники, аби уникнути паніки.

“Держава спеціально занижує статистику, аби уникнути паніки”

За тиждень ми зрозуміли, що наше шоу поновиться ще не скоро, і нам треба думати над тим, аби виїхати з країни. Але тут на нас чекала ще одна проблема – практично за день до оголошення надзвичайного стану ми здали наші паспорти на продовження дії робочої візи. В Китаї іноземець має проходити цю процедуру двічі на рік – щошість місяців. І саме підійшов строк. А без паспорта ми не могли вилетіти з країни.Ми звернулись до нашого керівництва, аби вони посприяли в швидшому поверненні наших документів. Але чергова проблема – міграційна служба закрилась у зв’язку з карантином. Взагалі в місті закрилось майже все, окрім лікарень і продуктових магазинів. Нам щодня обіцяли, що от завтра вже дадуть паспорт, і так протягом десь двох тижнів. Ми вже почали втрачати надію. Але нарешті паспорти таки повернули й ми почали збиратися на виліт. Але й тут на мене чекало купа неприємних “сюрпризів”.

По-перше, поки я чекала на паспорт, в місті почали вводити серйозніші заходи безпеки. От в нашому будинку десять під’їздів, десять ліфтів. Їх усі заблокували, лишився працювати єдиний. І кожного разу, як ти виходиш на вулицю, в тебе міряють температуру, перевіряють, чи нема якихось симптомів, фіксують час, коли ти виходиш. І дозволяється один раз на три дні вийти з дому на період до години.

Я почала шукати квитки – а їх нема. Вже багато світових авіаліній почали скасовувати свої рейси з Китаю. І тут мені телефонує наш консул з Шанхаю і каже: “Терміново кидай все, збирай речі і виїжджай до Шанхаю! Квиток будеш вже там шукати”. Я так і зробила. Ми з ним говорили десь до 12-ї ночі, а в 7-й я вже сіла на поїзд.Коли я приїхала в Шанхай, то дізналася, що половину мого міста повністю закрили – перекрили всі вулиці і заборонили людям не те, що покидати місто, а навіть виходити за межі свого району. Тепер скрізь стоять блок-пости, на яких перевіряють документи, реєстрацію – все стало набагато важчим. Якби якісь кілька годин – я б вже не змогла покинути Ханчжоу. Мені просто неймовірно поталанило. Певно, консул таки щось знав, тож саме він мене і врятував.

До речі, тісно з ним спілкуватися я почала саме після того, як в ситуацію втрутилися журналісти Суспільне | Херсон. Він мені якось зателефонував і каже: “Ну ви там в Україні зірка – про вас так сильно піклуються, постійно питають” (сміється, – ред.).

– З якими проблемами Вам довелося зіштовхнутися у Шанхаї? Ми знаємо, що вилетіти одразу Вам не вдалося?

– Я три дні провела в аеропорту. Це було, наче у фільмі “Термінал”. Щойно заходиш в аеропорт – дивишся на табло. А там: “Скасовано. Скасовано. Скасовано”. Кожного дня якась авіалінія скасовувала свої рейси. Я придбала квиток за допомоги агентства, тому що в інтернеті просто неможливо було розібратися.Наприклад, ти замовляєш квиток на сайті – пише, що дата є, рейс буде сьогодні, переходиш до оплати, а далі повідомлення: “Вибачте, рейс скасовано, забронюйте на іншу дату”. І пропонує обрати день вильоту десь у березні, а то й у квітні. А мені ж зараз треба вилетіти. Тому я і звернулась до агентства. Забронювали квиток на Абу-Дабі в Об’єднаних Арабських Еміратах. Це була остання авіакомпанія, яка ще літала до ОАЕ. Я заспокоїлась – в мене на руках квиток, все добре. І пішла на посадку.

От я вже пройшла митний контроль, паспортний контроль, здала багаж – я в залі очікування, іду до своїх воріт і записую відео для мами: “От мій квиток, от люди, які зі мною летітимуть, он там стоїть наш літак”. І поки я це відео записую, лунає оголошення: “Ми дуже перепрошуємо, рейс на Абу-Дабі скасовано!” Там таке почалося – люди і кричать, і плачуть. Ми кинулися розбиратися – що ж нам робити? І бачимо, як екіпаж літака іде повз нас на борт і літак злітає без нас.

Десь три години пішло на те, аби повернутися назад в аеропорт – знову пройти паспортний та митний контроль, знайти свій багаж. Тоді ми звернулися до представників авіакомпанії, щоб нам або гроші повернули, або квитки поміняли. Нам видали нові квитки на завтрашній рейс і оформили їх… від руки. Просто ручкою на клаптику паперу написали час, дату та номер рейсу. Запевнили, що внесуть все у базу і ми спокійно завтра зможемо вилетіти. Ми заспокоїлись. Нам надали готель, де ми змогли відпочити і переночувати.

“Квиток мені оформили… від руки. Просто ручкою на клаптику паперу написали час, дату та номер рейсу”

– І що ж наступного дня? У Вас прийняли такий “документ”?

– Це зараз я можу посміятися з цієї ситуації, а тоді було справді не до жартів. І, знаєте, китайці – вони такі. Можна було повірити, що й справді за тим клаптиком паперу я зможу полетіти.

Та от приїжджаю я в аеропорт, іду на реєстрацію, а мені кажуть: “Вас нема у базі!” Я питаю: “Як нема? От в мене є документ”. Даю їм той папірець. А вони тільки сміються. Я кажу: “Давайте розбиратися! Мені цей папірець видав представник компанії! Такі усім давали!” Але, як виявилось, компанія вчора авіасполучення з Китаєм закрила, всі її представники або відлетіли вчора, або просто розійшлись по домівках. Знайти крайнього не вдалося, вилетіти теж. Мені знову довелося шукати квитки.На той час уже минуло два дні. З Шанхаю за межі країни можна було вилетіти тільки до Бангкоку в Таїланді. Тож я вирішила вже через Бангкок летіти в Дубаї. Повного квитка до Херсона не брала, бо на той час я вже втратила купу грошей і боялася, щоб і ці квитки не пропали. Але тут, на щастя, вилетіти вдалося. У Бангкоку я пересіла на літак до Дубаї і нарешті змогла видихнути з полегкістю.

– В Об’єднаних Арабських Еміратах Ви затримались на довше…

– Так. Спочатку я планувала одразу пересісти на літак до України, а потім подумала – треба перестрахуватися. Я раніше працювала в Дубаї, тож в мене там лишилось багато друзів і мені було, де зупинитися.

Я вирішила, що в першу чергу я звернуся в лікарню, здам усі необхідні аналізи – аби переконатися, що я не “підчепила” вірус в аеропорту чи десь під час перельоту. Все виявилося гаразд. Також я щодня міряла температуру.

Після одинадцяти днів у Еміратах, коли я вже остаточно переконалась, що зі мною все добре, я взяла квиток через Стамбул до Херсона – і от я тут. Нарешті, я вдома. До слова, завтра (18-го лютого. Інтерв’ю записане 17-го лютого, – ред.) я планую звернутися в одну з приватних клінік у Херсоні й повторно здати усі необхідні аналізи. Про результати обов’язково повідомлю.– Чи відома Вам подальша доля шоу? Коли Ви маєте повернутися до Китаю?

– Попередньо нас відпустили до 26-го лютого. Шоу тимчасово закрили до початку березня, але я думаю, що нам пролонгують карантин. Вже зараз з’являються найоптимістичні прогнози, що він триватиме десь до кінця квітня. Я спілкуюсь з нашими колегами, які лишись в Ханчжоу, – вони теж думають, що ми ще не скоро повернемося. Епідемія тільки наростає, кількість хворих постійно збільшується.

На щастя, серед моїх колег, знайомих і друзів ніхто не захворів. Це просто диво якесь! Нас щодня опитують: як ми почуваємося, яка температура, де ми перебуваємо. Це все суворо відслідковується, ведеться перевірка кожного. А далі все це систематизується і потрапляє у загальні звіти по ситуації в Китаї загалом.

“Щодня нас опитують: як ми почуваємося, яка температура, де ми перебуваємо”

Щодо повернення – я обов’язково туди повернуся! Бабуся проти, мама теж не в захваті від цієї ідеї, але в мене там і робота, і кішечка лишилась. І я ще хочу, як мінімум, допрацювати свій контракт. Попри різні аспекти життя в Китаї – і позитивні, і негативні – все ж ця країна цікава мені і я ще не все про неї знаю.

– Ви кажете про свою кішку, яку лишили в Китаї. Ми саме зараз спілкуємося ще з однією херсонкою, яка перебуває безпосередньо в місті Ухань. Вона не може виїхати, тому що їй просто нема на кого лиши свою собаку.

– Мені в цьому питанні пощастило. Наш колега з Англії не захотів покидати країну – у нього вдома троє маленьких племінників і він не хоче піддавати їх зайвому ризику. До того ж такий штиб життя його не лякає – подумаєш, раз на три дні вийти по продукти. Тож я й лишила на нього свою кішку, а інша наша колега – собачку. Хоча ми кажемо йому: “Та слухай, перестань, їдь додому! Віддай тварин нашим китайським колегам і виїжджай, поки ще хоч якась можливість є”. Але він відмовляється.

Читайте також: З Уханя забрали не всіх – українці відмовили в евакуації, лишивши її сам на сам з проблемами

А от нашим китайцям не дуже пощастило. До них ставлення ще суворіше, ніж до нас, іноземців. Нам хоч дозволили пересуватися країною, аби вилетіти за кордон. А їм суворо заборонено просто будь-куди переміщатися і навіть спілкуватися з родичами. Всі мають сидіти по домівках і чекати закінчення карантину. А ви собі уявіть – продуктів практично не лишилось в магазинах, в аптеках закінчилися маски, як довго все це триватиме – невідомо. Це ж збожеволіти можна! Дуже все це страшно.

Нагадаємо, 31-го січня стало відомо, що Юлія Рудєва не може виїхати з КитаюПісля втручання в ситуацію журналістів, дівчина отримала паспорт. 5-го лютого українка повідомила, що вона вже в аеропорту й чекає початку посадки на літак, проте за п’ять хвилин до початку посадки на літак уряд ОАЕ скасував рейс. 

6-го лютого українка Юлія Рудєва таки змогла вилетіти з аеропорту Шанхая до Бангкоку. 17-го лютого Юлія Рудєва повернулася додому в Херсон.19-го лютого до Китаю вирушив український літак, який мав евакуювати українських громадян з країни. Як мінімум ще одна херсонка лишається заблокованою в місті Ухань. Їй відмовляють в евакуації.

Юлія Рудєва рік пропрацювала у китайській філії “Cirque du Soleil”. 28-річна Юлія Руднєва – майстриня спорту України зі стрибків на батуті, кандидатка в майстрині спорту зі спортивної гімнастики, триразова чемпіонка України. Дівчина закінчила Херсонське вище училище фізичної культури.iconНАШІ в Китаї

НАШІ в світі у Facebook iconНАШІ в світі в Telegram НАШІ в світі в Twitter

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *