Комендантська година та закриті ТРЦ: особливості карантинних Нового року та Різдва у Польщі

Як українці святкуватимуть Різдво та Новий рік за кордоном? Продовжуємо серію публікацій – історії українців, які вже тривалий час проживають по всьому світу. Сьогодні – історія з Польщі від родини Маргарити та Олександра з Херсона. Вони проживають у Гданську майже три роки й розповіли про святкові заходи у місті виданню “Кавун. City”.
Далі подаємо розповідь Маргарити від першої особи.
Традиції святкування Різдва та Нового року по-польськи
У Польщі Різдво — це одне з найголовніших свят. Люди тут доволі релігійні, тож відзначають його з відповідною шаною. До сьогодні дійшло багато давніх традицій, і поляки їх з ніжністю оберігають.
Взагалі Різдво — це свято сімейне, тож зазвичай у цей день (а точніше, вечір) уся польська родина збирається вдома за столом. Але от ми зіштовхнулися з таким фактом, що для місцевих також дуже важливо знати, що ніхто в цей день не лишається святкувати сам. От ми з чоловіком — іноземці, родини у нас тут нема. І нас постійно запитують наші польські друзі: «А як ви святкуєте? А чи не хочете приєднатися до нас?»
Поляки взагалі дуже гостинні. У них є давнє прислів’я: «Гість у дім — Бог у дім». Тож вони часто радо запрошують до себе на гостину.
На Святвечір у Польщі традиційно, як і в Україні, готують 12 пісних страв. До столу сідають лише після того, як зійде перша зоря. Ця традиція — данина Вифлеємській зорі, яка вказувала волхвам на місце народження Ісуса.
Якщо в родині є діти, то саме у Святвечір їм дарують подарунки. Польським діткам їх приносить Міколайка — місцевий аналог Святого Миколая.
Новий рік поляки називають Міленіум. Це вже не таке сімейне свято — його відзначають у ресторанах, в клубах, влаштовують вечірки. У місті, звісно, влаштовують великі шоу з фейєрверками й загалом таке от святкування триває до самого ранку.
Зазвичай ми з чоловіком на Новий рік намагалися виїхати кудись з міста — на природу, в гори, на море тощо. Планували й цього року поїхати на гірськолижний курорт у Закопане. Проте свої корективи вніс злощасний 2020 рік.
Святкування в умовах пандемії
Через коронавірусну інфекцію та обмеження, пов’язані з її поширенням, у країні вводять так званий локдаун — цьогоріч на свята готелі не розміщуватимуть навіть тих, хто подорожує у відрядженнях.
З 28 грудня по 17 січня в країні закривають усі торгівельні центри, на цей час скасували усі святкові заходи. Країна справді входить у режим жорстких обмежень — в нас і до того не працювало багато закладів (спортивні, бари та ресторани), у магазинах люди мають дотримуватися дистанції. Наразі ще обговорюють питання щодо того, чи перекривати на святкові дні залізничне сполучення та автодороги.
Щодо самого святкування, то влада вводить заборону й на збори та вечірки — не більше п’яти осіб. От ми з чоловіком зазвичай святкуємо з кимось із друзів у їх сім’ях. Цього року, напевно, будемо відзначати Новий рік з найближчими друзями. На щастя, магазини поки що працюють у звичному графіку, тож можна підготуватися до невеличкого домашнього банкету і придбати усе необхідне для цього. Ми вже прикрасили свою квартиру до свят, придбали й подарунки. А от Різдво, напевно, проведемо удвох.
До слова, на Новий рік влада взагалі запровадила комендантську годину — з 19:00 31 грудня і до 6:00 1 січня по вулицях пересуватися заборонено.
Гданськ, у якому ми живемо, теж вже прикрашений до свят — змонтували головну ялинку, розвісили на ній прикраси, і саме місто вже набрало святкового вигляду. А от традиційного різдвяного ярмарку, на жаль, цьогоріч не планують — він переходить в онлайн-режим. Наразі можна придбати хіба глінтвейн чи ґжанець. Останній — це щось подібне до глінтвейну, тільки на основі пива.
Не забуваймо, що поляки — нація релігійна. Тож окремі обмеження стосуються відвідування на свята костелів. У церкви пускатимуть за таких умов: один вірянин допускається на 15 квадратних метрів, відстань між людьми — 1,5 метра. І, звісно ж, вхід до церкви — лише у захисних масках. А причастя — заборонені. До слова, як і весілля.
НАШІ в світі у Facebook НАШІ в світі в Telegram НАШІ в світі в Twitter